Operacja plastyczna nosa to jeden z najpopularniejszych zabiegów przeprowadzanych w klinikach medycyny estetycznej. W większości przypadków wskazaniem do zabiegu są problemy zdrowotne, np. skrzywiona przegroda. Druga grupa powodów to względy estetyczne – dzięki operacji plastycznej możemy zmienić niezadowalający nas kształt nosa. Jeżeli zastanawiasz się nad korektą nosa, koniecznie sprawdź jak przygotować się do tego zabiegu.
Wskazania do korekty nosa
Zasadniczo wskazaniem do operacji plastycznej nosa są wszelkie zniekształcenia tej części twarzy. Pacjenci decydują się na taką korektę zarówno ze względów zdrowotnych, jak i typowo estetycznych.
Bardzo często plastykę nosa przeprowadza się u osób z medycznymi wskazaniami, do których zalicza się: skrzywienie przegrody nosowej, wady wrodzone, a także wtórne zniekształcenia nosa będące konsekwencją urazów. Wady w budowie nosa mogą znacząco utrudniać oddychanie i powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, np. senność i częste bóle głowy. Celem operacji plastycznej jest, więc przywrócenie prawidłowego przepływu powietrza przez jamę nosową.
W drugim przypadku operacja ma na celu zmianę kształtu nosa – najczęściej jest to usunięcie garbu, asymetryczności lub zmniejszenie skrzydełek nosa. Operacja plastyczna umożliwia również wyregulowanie odległości między dziurkami nosowymi oraz skrócenie czubka nosa. W wielu przypadkach zabieg ma bardzo ważne znaczenie psychologiczne, a wraz z poprawą kształtu nosa, wzrasta samoocena i samopoczucie pacjentów.
Przygotowanie do zabiegu
Podczas konsultacji chirurg zapyta nas o ogólny stan zdrowia (poinformujmy go o cukrzycy, nadciśnieniu, astmie oraz alergiach). Lekarz oceni też kształt i położenie struktur nosa, a następnie przedstawi plan leczenia. Przed zakwalifikowaniem do operacji plastycznej nosa zostaniemy poproszeni o wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Najczęściej pacjenci zostają zobligowani do badania:
- grupy krwi,
- morfologii,
- poziomu cukru we krwi,
- na obecność wirusa HIV,
- poziomu APTT oraz INR (wskaźniki krzepliwości krwi).
Dodatkowo lekarz może zalecić badania obrazowe, czyli EKG oraz RTG nosa i zatok przynosowych. Zdarza się, że przed zabiegiem będziemy musieli udać się na konsultację z laryngologiem.
Przygotowując się do operacji plastycznej nosa, musimy poddać się szczepieniu przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Należy również pamiętać, aby:
- rzucić palenie na cztery tygodnie przed zabiegiem,
- odstawić na dwa tygodnie leki zawierające kwas salicylowy, aspirynę i jej pochodne,
- kilka dni przed operacją ograniczyć spożywanie czosnku i imbiru,
- przez minimum 3 dni nie pić alkoholu,
- zrezygnować z opalania twarzy na dwa tygodnie przed korektą,
- na zabieg przyjść na czczo – nie jeść, nie pić i nie żuć gumy,
- przed operacją należy starannie wydmuchać nos, usunąć biżuterię i zmyć makijaż,
- dodatkowo panie powinny zrezygnować z zabiegu w okresie okołomiesiączkowym (z powodu zwiększonego ryzyka krwotoku).
Najczęściej operacja plastyczna nosa jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, dlatego przed zabiegiem odbędziemy rozmowę z anestezjologiem. Lekarz zapyta nas o leki, które stosujemy, choroby i reakcje na znieczulenie przy poprzednich operacjach.
Okres rekonwalescencji
Okres rekonwalescencji po operacji plastycznej nosa trwa zazwyczaj 3-4 tygodnie. W tym czasie stosujmy się do wszystkich zaleceń lekarza – dzięki temu rekonwalescencja minie bez zbędnych komplikacji. Na ostateczny efekt operacji poczekamy nawet 12 miesięcy, ale całkowicie wyleczony nos wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i zadowolenie z życia.