Rhinoplastyka, czyli operacja plastyczna nosa, to statystycznie jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Pacjenci decydują się na rhinoplastykę zarówno ze względów estetycznych, jak i przyczyn zdrowotnych. Do efektów operacji należą m.in.: zmiana kształtu i proporcji nosa, udrożnienie układu oddechowego i poprawa samooceny. Niestety, zanim będziemy mogli ocenić efekty końcowe zabiegu, musimy przejść przez długi i złożony proces rekonwalescencji. Jeżeli zastanawiasz się, jak wyglądają pierwsze dni, tygodnie i miesiące po korekcie nosa, to zapraszamy do lektury.
Pierwsze doby po zabiegu
W pierwszej dobie po rhinoplastyce pacjent nosi w jamie nosowej specjalny opatrunek, który zapobiega krwotokowi. Niestety opatrunek ten uniemożliwia oddychanie przez nos, co dla wielu osób jest największą uciążliwością po operacji. Dzień po korekcji nosa opatrunek zostaje usunięty, a pacjent może wrócić do domu. W międzyczasie zaczyna narastać opuchlizna. Zazwyczaj największy obrzęk występuje w trzeciej dobie po operacji, wtedy też mogą wystąpić czasowe zaburzenia drożności nosa. W udrożnianiu jamy nosowej pomagają specjalne kropelki, które warto stosować przez pierwszy tydzień od rhinoplastyki. Co ważne, pacjenci po tym zabiegu nie skarżą się na ból – ogólnodostępne leki przeciwbólowe zapewniają całkowity komfort.
Dalsza rekonwalescencja po rhinoplastyce
Przez pierwszy tydzień po operacji pacjent powinien prowadzić „oszczędny tryb życia”. Przede wszystkim należy ograniczyć wysiłek fizyczny, choć krótkie spacery na świeżym powietrzu są jak najbardziej wskazane. Pamiętajmy, aby po rhinoplastyce spać na plecach, a pod głowę włożyć dodatkową poduszkę. Pacjenci powinni też unikać schylania się i dźwigania nawet małych ciężarów. Kolejnym ważnym elementem rekonwalescencji jest odpowiednia dieta, posiłki powinny być lekkie i miękkie. Po około 7 dniach od zabiegu następuje zdjęcie szwów, gipsu oraz badania kontrolne (na twarzy wciąż widać obrzęk i sińce). W ciągu kolejnych 2 tygodni większość śladów po operacji zniknie, a pacjent może wrócić do normalnej aktywności.
Ostatni okres rekonwalescencji zaczyna się około 3 tygodnie po rhinoplastyce i może trwać nawet rok. W tym czasie całkowicie ustąpi obrzęk, a nos nabierze finalnych kształtów. Ostateczny efekt operacji możemy ocenić dopiero 12 miesięcy po zabiegu. Ważne, aby w tym czasie chronić nos przed długotrwałą ekspozycją na mróz i intensywnym promieniowaniem słonecznym.
Efekty operacji
Jak już wspomnieliśmy, czas potrzebny na ocenę finalnych efektów rhinoplastyki to nawet dwanaście miesięcy. Pamiętajmy, że na ostateczny wygląd nosa wpływa bardzo wiele zmiennych i nadanie mu wymarzonego kształtu jest często niemożliwe. Warto jednak skorzystać z komputerowych symulacji, które bardzo dobrze obrazują wygląd nosa po rhinoplastyce. Przedstawiona prognoza nie musi całkowicie pokrywać się z ostatecznym efektem, ale statystycznie zdecydowana większość pacjentów jest bardzo zadowolona z korekcji nosa.
Warto podkreślić, że efekty rhinoplastyki są trwałe i obejmują m.in.:
- Poprawę ogólnego wyglądu twarzy,
- Udrożnienie jamy nosowej,
- Poprawę kondycji psychicznej,
- Zmianę proporcji nosa w stosunku do reszty twarzy.
Oczywiście w celu osiągnięcia powyższych efektów, należy skorzystać z usług sprawdzonego lekarza specjalisty, który posiada doświadczenie w korektach nosa. Pomocne w ocenie umiejętności chirurga są wszelkie zdjęcia pacjentów, zwłaszcza fotografie porównawcze „przed i po”.