Korekta czubka nosa jest niezwykle popularnym, ale i wyjątkowo skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym mającym na celu poprawę wyglądu. Operacji plastycznej mogą poddać się wyłącznie osoby z zakończonym rozwojem nosa. W czasie korekty możemy zmniejszyć, skrócić lub złączyć rozdwojony czubek nosa – wszystko zależy od oczekiwań pacjenta.
Na czym polega korekta czubka nosa?
W większości przypadków korekta czubka nosa ma na celu wysubtelnienie tej części nosa i wymodelowanie skrzydełek oraz dziurek. Względy wizualne są najważniejszym czynnikiem, który wpływa na decyzję o poddaniu się zabiegowi. W pewnym stopniu przyczyną korekty czubka nosa są też wskazania medyczne związane m.in. ze skrzywioną przegrodą.
Chirurg podczas operacji plastycznej korygującej czubek nosa wykonuje cięcie w przedsionku nosa – całkowicie niewidoczne na zewnątrz. Zadaniem lekarza jest usunięcie nadmiernie rozwiniętych chrząstek i wymodelowanie ich na nowo tak, aby efekt końcowy spełniał oczekiwania pacjenta. Najczęściej podczas zabiegu korekcji czubka nosa korygowane są takie deformacje, jak:
- Zwężenie za szerokich nozdrzy – zabieg polega na usunięciu bocznej części chrząstki skrzydełek nosa,
- Modelowanie zbyt wypukłych nozdrzy – w tym przypadku wykonuje się nacięcia chrząstek, a następnie zszywa się je tak, aby uzyskały planowany kształt,
- Uzupełnienie brakujących fragmentów chrząstek czubka nosa,
- Obniżenie wysokości zbyt zadartego czubka nosa – polega na usunięciu środkowej części chrząstek skrzydełkowych,
- Podniesienie czubka nosa na właściwą wysokość – zszywane są dwie chrząstki skrzydłowe.
Decydując się na korektę nosa, musimy mieć świadomość, że jest to skomplikowany zabieg chirurgiczny, a pierwsze efekty operacji zobaczymy dopiero po 6 miesiącach. Dla większości pacjentów jest to dość długa perspektywa, jednak warto się poświęcić i poczekać na efekt końcowy. Po całkowitym utwardzeniu struktur chrzęstnych czubek nosa nabierze nowego wyglądu, a wraz z nim odmieni się cała twarz i nasze samopoczucie.
Jak wygląda zabieg korekcji nosa?
Najczęściej korektę czubka nosa przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, choć w przypadku operacji o niewielkim zakresie zdarza się znieczulenie miejscowe. Rodzaj znieczulenia zawsze dobiera się indywidualnie podczas konsultacji z pacjentem. Cała operacja plastyczna części chrzęstnej nosa zajmuje około 1-1,5 godziny. Każda operacja zaczyna się od ułożenia pacjenta w odpowiedniej pozycji i znieczulenia przez anestezjologa.
Następnie chirurg wykonuje cięcia w przedsionku nosa tzw. metodą zamkniętą – wszystkie zmiany prowadzone są wewnątrz nosa, dzięki czemu blizny pooperacyjne są mniej widoczne. Lekarz modeluje chrząstki stanowiące rusztowanie czubka nosa, usuwa ich nadmiar, skraca, zwęża, łączy i zmienia proporcje nosa. Co ważne, podczas zabiegu nie łamie się żadnych kości. Korekta czubka nosa kończy się zszyciem wykonanych cięć, założeniem specjalnych opatrunków do przewodów nosowych i unieruchomieniem nosa za pomocą wąskiej szyny termoplastycznej.
Opatrunki zdejmuje się po upływie doby od zabiegu, zaś szynę po 7-10 dniach. Nos nadal jest obrzęknięty, a w okolicy oczu i policzków mogą pojawić się krwiaki i zasinienie. Przez pierwsze 3 tygodnie od zabiegu pacjent powinien prowadzić „oszczędny tryb życia”. Finalny efekt otrzymamy dopiero po 6 miesiącach – to właśnie wtedy wymodelowany nos zmieni rysy twarzy, a nasze samopoczucie i samoocena poszybują w górę.