Problem rozszerzonych naczynek dotyka wielu osób, które jednocześnie mają kłopot z zadbaniem o swoją szczególnie wrażliwą skórę naczynkową. Jest on spowodowany tendencją naczynek do pękania. Ich pojawianie się zależy od wielu czynników, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Może to wywołać między innymi częste korzystanie z solarium i opalanie, ostre jedzenie, alkohol, wysokie temperatury, nadciśnienie tętnicze, czynniki genetyczne lub stres.
Zamykanie naczynek za pomocą lasera to zabieg, który polega na skierowaniu wiązki lasera na widoczne żyłki, tworzące tak zwaną sieć czerwonych pajączków. Rozszerzone naczynka są zamykane za pomocą głowicy, która emituje światło o określonej częstotliwości. Przyczynia się to do ich zamknięcia i zmniejszenia widoczności.
Przygotowanie pacjenta
Zamykanie naczynek to zabieg, do którego należy się przygotować w szczególny sposób. Po badaniu, mającym na celu ocenę przebarwień przez lekarza, podejmuje się decyzję o tym, czy zamykanie naczynek jest wskazane. Wówczas, na minimum 14 dni, przed każdym zabiegiem polegającym na naświetlaniu skóry, nie wolno spożywać leków oraz ziół światłouczulających. Dodatkowo nie zaleca się stosowania peelingów oraz opalania się, ponieważ to również może wywołać ewentualne powikłania.
Efekty
Zamykanie naczynek zapewnia długotrwałe efekty, dlatego ewentualne ponowne skorzystanie z zabiegu jest związane jedynie z nowo powstałymi naczynkami, a nie z koniecznymi poprawkami. Do głównych efektów, zauważalnych już na kilka dni po zabiegu, zalicza się: zamknięcie naczynek i redukcja ich widoczności, redukcję rumienia oraz całkowite usunięcie naczyniaków.
Zamykanie naczynek wiąże się z pewnym dyskomfortem, którym jest zaczerwienienie i obrzęk skóry, pojawiający się bezpośrednio po zakończeniu naświetlania . Efekt ten znika jednak zazwyczaj maksymalnie kilka dni po zabiegu i nie jest trwałym defektem. Zamykanie naczynek wymaga także przestrzegania zaleceń po zabiegu, takich jak unikanie opalania, bardzo delikatne mycie i osuszanie skóry, nie nagrzewanie skóry (na przykład poprzez korzystanie z sauny), nie stosowanie peelingów czy unikanie wysiłku fizycznego i picia alkoholu. Należy stosować się do wszelkich zaleceń lekarza, które zostały przekazane pacjentowi po zabiegu.