Zaczerwieniona skóra na policzkach, nieestetyczne “pajączki” w okolicy nosa, pieczenie i skłonność do podrażnień. Jeśli te objawy są Ci znajome, najprawdopodobniej masz cerę naczynkową. Tak specyficzny typ skóry wymaga specjalnej pielęgnacji i zabiegów, by utrzymać zdrowy wygląd i jednolity koloryt. Podpowiadamy, jak zadbać o cerę naczynkową.
Cera naczynkowa – czyli jaka?
Po czym rozpoznać cerę naczynkową? Charakteryzuje się ona przede wszystkim wrażliwymi naczyniami krwionośnymi, które rozszerzają się, powodując zaczerwienienie, pieczenie, a czasem nawet obrzęk skóry. Cera naczynkowa ma bardzo duże skłonności do zaczerwienień. Rozszerzone lub popękane naczynka krwionośne są widoczne na skórze w postaci bardzo drobnych czerwonych żyłek, najczęściej w okolicy nosa, policzków i brody. W zaawansowanych przypadkach zmiana kolorytu skóry jest trwała, jednak zazwyczaj rumieńce pojawiają się i znikają w ciągu dnia.
Powodem pojawienia się czerwonych plam na twarzy może być na przykład zmiana temperatury, ekspozycja na słońce czy stres. Cera naczynkowa jest też bardzo wrażliwa i ma silne skłonności do podrażnień, co również objawia się wystąpieniem zaczerwienienia.
Naczynkowa skóra bywa też mocno przesuszona i szorstka. Zazwyczaj przez suchość łuszczy się w większym stopniu, niż inne typy cery. Jej nawilżenie jest często dużym wyzwaniem i wymaga użycia silniejszych w działaniu, ale delikatnych dla skóry kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych.
Jak dbać o cerę naczynkową?
Pielęgnacja tak wymagającego typu cery, jak cera naczynkowa, wymaga nieco innego podejścia i szerszej wiedzy z zakresu dbania o skórę. W przypadku cery skłonnej do podrażnień i zaczerwienień ważne jest, by do swojej codziennej rutyny wprowadzić kilka zdrowych nawyków, które pozwolą utrzymać cerę naczynkową w dobrej kondycji. Po pierwsze – unikaj mycia twarzy gorącą wodą. Wysoka temperatura sprzyja rozszerzaniu się naczyń krwionośnych i pogłębia zaczerwienienie. Chłodna woda pomoże zamknąć naczynka i zmniejszyć ich widoczność. Codziennie używaj nawilżającego serum i kremu ochronnego, który zabezpieczy skórę przed utratą nawilżenia. Koniecznie wprowadź też do swojej codziennej pielęgnacji twarzy krem z filtrem przeciwsłonecznym. Słońce jest wrogiem skóry naczynkowej – chroń się przed nim, nakładając co rano krem z SPF 50.
Oprócz słońca, wystrzegaj się też mocnych detergentów i skoncentrowanych kosmetyków. Do mycia twarzy używaj emulsji i pianek, wyrzuć z kosmetyczki toniki na bazie alkoholu i peelingi mechaniczne. Alkohol mocno podrażnia i wysusza skórę, przez co naczynka ulegają dalszym uszkodzeniom. Złuszczanie skóry za pomocą peelingów mechanicznych jest w przypadku cery naczynkowej poważnym błędem, który prowadzi do pogłębiania się problemu. O wiele lepiej sprawdzą się łagodne peelingi chemiczne.
Zabiegi kosmetyczne dla cery naczynkowej
Pielęgnacja cery wrażliwej to, poza codziennymi rytuałami, także regularne stosowanie zabiegów kosmetycznych. W Noa Clinic przygotowaliśmy szeroką gamę pielęgnacyjnych terapii na różne problemy cery naczynkowej. W naszej ofercie znajdziesz na przykład zabieg Cold Cream Ritual przeznaczony do wrażliwej i skłonnej do podrażnień cery naczynkowej. Działa on kojąco na zaognioną skórę, łagodząc zaczerwienienia i wyciszając stany zapalne. Zabieg głęboko i intensywnie odżywia skórę. Pozostawia ją gładką, nawilżoną i nie powoduje podrażnień.
Z myślą specjalnie o cerze naczynkowej przygotowaliśmy także zabieg STOP NACZYNKOM. Jest on przeznaczony nie tylko do walki z rozszerzonymi naczynkami, lecz także z trądzikiem różowatym. Nasz zabieg działa kojąco. Cera z rozszerzonymi naczynkami jest podrażniona praktycznie przez cały czas. Bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków wyciszających zaognione miejsca na skórze i łagodzących stany zapalne. Odżywienie, jakie zapewnia zabieg STOP NACZYNKOM sprawia, że sucha cera naczynkowa odzyskuje elastyczność, staje się sprężysta i nawilżona.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Noa Clinic oraz do konsultacji w naszej klinice, podczas której specjaliści doradzą Ci w wyborze najlepszych zabiegów dla cery naczynkowej.