Znamiona i blizny
Chirurgiczne usuwanie blizn polega na wycięciu istniejącej blizny i zszyciu tkanki skórnej, a tym samym poprawie jej wyglądu.
Chirurgiczne usuwanie znamion stosuje się w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych, większych brodawek, tłuszczaków, niektórych kurzajek. Wskazaniem do usunięcia znamienia skórnego jest jego powiększanie się lub takie położenie, które przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu (np. pieprzyk zaczepia się o odzież) albo występowanie w takim miejscu, gdzie jest to uciążliwe, np. na powiece oka. Znamiona usuwa się zgodnie z liniami skóry, używa się szwu o podwyższonej jakości, aby zadbać o estetykę blizny.
Przygotowanie pacjenta
Zabieg wycięcia blizny wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, jest on zupełnie bezbolesny. Przy korekcji blizn i znamion wymagany jest ogólny dobry stan zdrowia pacjenta, wskazane jest niepalenie papierosów na 4 tygodnie przed i po operacji (blizny gorzej się goją). Dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy przyjmować aspiryny oraz innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy i jego pochodne (np. Pyralgina, Ketonal, Ibufen, Ibuprofen, Majamil itp.), można przyjmować jedynie Paracetamol. W celu zmniejszenia zasinień zalecamy zażywać Rutinoscorbin przez 3 tygodnie przed zabiegiem (2 tabletki 3 razy dziennie). Przed operacją należy starannie usunąć makijaż.
Efekty zabiegu
Zabieg nie wyeliminuje całkowicie blizny, jednak może znacznie poprawić jej wygląd. Optymalnym efektem zabiegu usuwania blizny jest cienkolinijna blizna i mało widoczna. Duży wpływ na ostateczny efekt po zabiegu mają predyspozycje pacjenta do gojenia ran i blizn, stosowanie się do zaleceń lekarskich (stosowanie maści lub plastrów, masaże blizny), higiena, unikanie słońca oraz naprężania i napięcia gojącej się skóry. Wtedy też istnieje duża szansa na skorygowanie jej do koloru i struktury przypominającej zdrową skórę.