Operacja plastyczna nosa – korekta nosa
Operację nosa najczęściej przeprowadza się z powodów zaburzeń funkcjonalnych: wrodzonych lub nabytych np. skrzywienia przegrody nosowej.
Druga grupa powodów to wskazania estetyczne. Korekcja nosa ma zatem na celu poprawienie jego funkcji lub wyglądu. W trakcie zabiegu poprawiany jest kształt szkieletu kostnego i chrzęstnego nosa. Większość nacięć wykonuje się wewnątrz nosa, dzięki czemu unika się widocznych blizn.
Przygotowanie pacjenta
Korekta nosa jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym, w zależności od zakresu operacji. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia zabiegu jest dobry ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki podstawowych badań laboratoryjnych. Nie wolno zażywać Aspiryny i leków pochodnych na 14 dni przed zabiegiem. W celu zmniejszenia zasinień zalecamy zażywać Rutinoscorbin przez 3 tygodnie przed zabiegiem (2 tabletki 3 razy dziennie). Przed operacją należy starannie wydmuchać nos, usunąć makijaż, zdjąć szkła kontaktowe, zmyć lakier z paznokci. Należy zrezygnować z picia alkoholu, mocnej kawy na kilka dni przed zabiegiem. Kobiety powinny też unikać operacji tuż przed miesiączką i w jej trakcie z powodu zwiększonego ryzyka krwotoku.
Efekty zabiegu
Efekt korekcji nosa można ocenić po kilku miesiącach od zabiegu. Dzięki plastyce nosa uzyskujemy następujące efekty: naprostowanie przegrody nosowej, wielkość nosa proporcjonalną do reszty twarzy, odpowiednią szerokość i profil grzbietu nosa, odpowiedni kształt czubka nosa i/lub kąt pomiędzy nosem a górną wargą, pożądaną szerokość nozdrzy, a także poprawienie funkcji oddychania.