Rehabilitacja pooperacyjna

Operacja plastyczna to pierwszy krok do poprawy wyglądu. Żeby jednak efekty były zadowalające, rekonwalescencja musi przebiegać prawidłowo – w innym wypadku, może dojść do infekcji lub nawet zagrożenia życia pacjenta. Jak powinna wyglądać rehabilitacja pooperacyjna i ile czasu goją się rany? Wyjaśniamy!

Każdy organizm jest inny

Gojenie się ran, nie tylko tych pooperacyjnych, jest bardzo indywidualną kwestią. Wszystko zależy od zdolności organizmu do regeneracji oraz stanu pacjenta. Proces gojenia rany, a ostatecznie wytworzenia blizny, jest długotrwały i końcowy efekt można ocenić najwcześniej po około 6, a nawet 12 miesiącach.

Dbaj o siebie, a zauważysz efekty!

Gojenie ran to długotrwały proces, jednak można to usprawnić – wystarczy odpowiednio dbać o operowane miejsce. Na czas rekonwalescencji warto zrezygnować z kąpieli, szczególnie długich, w wolnych zbiornikach wodnych ze względu na zwiększone ryzyko infekcji. Konieczne jest także regularne oczyszczanie rany, za pomocą preparatu przepisanego przez lekarza, oraz wymiana opatrunków, które zaniedbane mogą stać się prawdziwym siedliskiem bakterii. Trzeba też pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji po zdjęciu szwów, aby blizna stała się mniej widoczna!

Na czas gojenia się rany zdecydowanie należy zrezygnować z palenia papierosów – nikotyna powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, a więc obniża możliwość dowozu czynników potrzebnych do gojenia się rany. Alkohol natomiast odwadnia organizm, a tym samym wydłuża proces gojenia się rany.

Rehabilitacja po operacji plastycznej?

Po zagojeniu się rany warto zadbać o dodatkowe aktywności, które wpłyną korzystnie na ciało pacjenta. Wykazano między innymi, że pozytywny wpływ na skórę mają masaże, które pomagają wyrównać jej powierzchnię, a także redukują ból oraz napięcie. Masaż jest polecany szczególnie po operacji powiększania biustu, ponieważ regularnie wykonywany pomaga ułożyć się implantom w naturalnej pozycji, a także przyspiesza redukcję obrzęku.

W przypadku poważniejszych operacji, wymagających całkowitego zrezygnowania z aktywności fizycznej, warto także wprowadzić ćwiczenia usprawniające. Nie decyduj się jednak na żadne ćwiczenia bez konsultacji z lekarzem! Często wydaje się, że organizm jest już gotowy na wzmożony wysiłek, jednak można być tego pewnym dopiero po szczegółowej konsultacji.

Koniecznym elementem rehabilitacji po wielu zabiegach jest bielizna kompresyjna. Powoduje ona ucisk komórek, dzięki czemu skóra nie jest narażona na rozciąganie, a obrzęk staje się mniejszy – bieliznę uciskową trzeba nosić między innymi po plastyce piersi oraz po liposukcji.

Zapisy

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

71 772 42 70
665 033 582
601 345 185

Pon. – Pt.
10.00–18.00

office@noaclinic.pl

Legnicka 56,
54-204 Wrocław

Płatność za zabiegi:

  • gotówką;
  • kartą;
  • Przelewem na konto:
    59 1440 1390 0000 0000 1433 9183

Kontakt

Witamy w noa clinic. Przygotowaliśmy dla Państwa szeroką i kompleksową ofertę zabiegów chirurgicznych. Wszystko wykonywane jest pod okiem wykwalifikowanego zespołu specjalistów i przy użyciu sprzętu najnowszej generacji.

Do Państwa dyspozycji oddajemy dwie w pełni wyposażone sale operacyjne. Dla pacjentów oferujemy cztery komfortowe i klimatyzowane pokoje, w których mogą wypoczywać zarówno przed, jak i po zabiegu. Otaczamy naszych pacjentów profesjonalną opieką przez cały okres rekonwalescencji.