Jak rozpoznać ginekomastię? Jaki typ ginekomastii posiadam?

Ginekomastia to defekt, który objawia się przyrostem sutków u mężczyzn, ze względu na rozrost tkanki tłuszczowej, włóknistej lub gruczołowej. Sprawdź, jak rozpoznać ginekomastię oraz ustalić, który jej typ posiadasz.

Jak rozpoznać ginekomastię

W przypadku tej choroby, rozpoznanie wydaje się być stosunkowo łatwe. Zaniepokoić powinna się każda osoba, która zauważy nadmierny przyrost w okolicach piersi – sutek może powiększyć się tylko z jednej strony, jednak najczęściej występuje to na obu piersiach. Dodatkowo u niektórych pacjentów zauważa się zwiększenie otoczek sutkowych i zmianę ich koloru, ale najbardziej niepokojącymi objawami są dolegliwości bólowe, wyciek z sutków lub guzki wyczuwalne pod skórą, których pacjent nie powinien ignorować.

Żeby jednak stwierdzić wystąpienie ginekomastii, niezbędna jest konsultacja lekarska – w warunkach domowych nie da się całkowicie potwierdzić jej występowania. Konieczne jest badanie fizyczne, a także obrazowe, obejmujące między innymi usg. Jeżeli przyczyny ginekomastii nie da się ustalić po konsultacji, lekarz może zlecić dodatkowe, bardziej rozbudowane badania – na przykład usg tarczycy, poziom TSH czy próby wątrobowe.

Podczas pierwszej wizyty u lekarza konieczne jest wymienienie wszystkich przyjmowanych leków oraz przebytych chorób, ponieważ może to pomóc w ustaleniu przyczyny wystąpienia ginekomastii.

Jak rozpoznać ginekomastię

W zależności od przyczyny, wyróżnia się różne typy ginekomastii. Pierwszym z nich jest ginekomastia fizjologiczna, która ma związek z naturalnymi procesami, zachodzącymi w organizmie człowieka. Ten typ często jest także nazywany ginekomastią przejściową, ponieważ wiąże się między innymi z okresem dojrzewania u chłopców. Z założenia, powinna ona przeminąć, jednak niestety nie zawsze do tego dochodzi, mimo uspokojenia się poziomu hormonów w ciele. Co ciekawe, ten typ ginekomastii występuje także u noworodków, ale i w tym przypadku nie powinno to być powodem do obaw – ma to związek z przenikającymi hormonami matki i również zanika samoistnie.

Kolejnym typem jest tak zwana ginekomastia patologiczna, która nie ma nic wspólnego z naturalnymi, zdrowymi zachowaniami organizmu. Wpływ na jej pojawienie mogą mieć między innymi:

 • Zażywane leki
 • Nowotwory i choroby onkologiczne
 • Marskość wątroby
 • Chore nerki
 • Zaburzona tarczyca
 • Otyłość

Ten typ ginekomastii jest o tyle niebezpieczny, że jego leczenie jest ściśle uzależnione od przyczyny. Z tego względu może być to długotrwałe, ponieważ wymaga przeprowadzenia dokładnych badań oraz dobrania optymalnej metody kuracji.

Trzeba pamiętać, że żadnych objawów nie można ignorować i każdy zaniepokojony mężczyzna powinien udać się na spotkanie z lekarzem. Pomoże on ustalić przyczynę ginekomastii, a także doradzi, jak się jej pozbyć.

Zapisy

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘ

71 772 42 70
665 033 582
601 345 185

Pon. – Pt.
10.00–18.00

office@noaclinic.pl

Legnicka 56,
54-204 Wrocław

Płatność za zabiegi:

 • gotówką;
 • kartą;
 • Przelewem na konto:
  59 1440 1390 0000 0000 1433 9183

Kontakt

Witamy w noa clinic. Przygotowaliśmy dla Państwa szeroką i kompleksową ofertę zabiegów chirurgicznych. Wszystko wykonywane jest pod okiem wykwalifikowanego zespołu specjalistów i przy użyciu sprzętu najnowszej generacji.

Do Państwa dyspozycji oddajemy dwie w pełni wyposażone sale operacyjne. Dla pacjentów oferujemy cztery komfortowe i klimatyzowane pokoje, w których mogą wypoczywać zarówno przed, jak i po zabiegu. Otaczamy naszych pacjentów profesjonalną opieką przez cały okres rekonwalescencji.